dr med. Maria Krystyna Walas

dr med. Maria Krystyna Walas

Specjalista chirurg

Wykształcenie

Doktorat:  „Ocena przydatności badania ultrasonograficznego w diagnostyce ostrych chorób chirurgicznych jamy brzusznej”.

Posiada Certyfikatu Polskiego Towarzystwa Ultrasonograficznego (PTU) od 1992 roku. Sekretarz Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Ultrasonograficznego, nieprzerwanie od 1996 roku. Członek honorowy Towarzystwa od 2000 roku. Odznaczona medalem PTU za zasługi dla rozwoju polskiej ultrasonografii w 2010r.

Doświadczenie zawodowe

Zatrudniona w Pracowni USG Katedry i Kliniki Chorób  Metabolicznych Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Diagnostyką ultrasonograficzną zajmuje się od 1986 roku / 26 lat/. Odbyła trzymiesięczne stypendium w Boston University Hospital, kilkakrotnie indywidualne szkolenia w Boston University Hospital oraz Harlev Hospital w Kopenhadze. Autorka monografii„Ultrasonografia śledziony”. Współautorka książek „Pomiary w ultrasonografii”, „Błędy i pomyłki w diagnostyce ultrasonograficznej”, „Diagnostyka ultrasonograficzna w ostrych chorobach jamy brzusznej”, „Standardy badań ultrasonograficznych”. Autorka licznych prac naukowych, doniesień i wystąpień w dziedzinie ultrasonografii pęcherzyka i dróg żółciowych, wątroby, nadnerczy, śledziony i węzłów chłonnych.

Wykonuje badania USG jamy brzusznej , tarczycy, ślinianek, węzłów chłonnych, zmian ogniskowych tkanek miękkich.

Szkolenia i kursy

Od 1999 roku:

związana z Roztoczańską Szkołą Ultrasonografii jako wykładowca i kierownik naukowy licznych kursów z zakresu USG jamy brzusznej.