dr med. Maria Krystyna Walas

dr med. Maria Krystyna Walas

Specjalista chirurg

Wykształcenie

Doktorat:  „Ocena przydatności badania ultrasonograficznego w diagnostyce ostrych chorób chirurgicznych jamy brzusznej”.

Posiada Certyfikatu Polskiego Towarzystwa Ultrasonograficznego (PTU) od 1992 roku. Sekretarz Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Ultrasonograficznego, nieprzerwanie od 1996 roku. Członek honorowy Towarzystwa od 2000 roku. Odznaczona medalem PTU za zasługi dla rozwoju polskiej ultrasonografii w 2010r.

Doświadczenie zawodowe

Zatrudniona w Pracowni USG Katedry i Kliniki Chorób  Metabolicznych Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Diagnostyką ultrasonograficzną zajmuje się od 1986 roku / 26 lat/. Odbyła trzymiesięczne stypendium w Boston University Hospital, kilkakrotnie indywidualne szkolenia w Boston University Hospital oraz Harlev Hospital w Kopenhadze. Autorka monografii„Ultrasonografia śledziony”. Współautorka książek „Pomiary w ultrasonografii”, „Błędy i pomyłki w diagnostyce ultrasonograficznej”, „Diagnostyka ultrasonograficzna w ostrych chorobach jamy brzusznej”, „Standardy badań ultrasonograficznych”. Autorka licznych prac naukowych, doniesień i wystąpień w dziedzinie ultrasonografii pęcherzyka i dróg żółciowych, wątroby, nadnerczy, śledziony i węzłów chłonnych.

Wykonuje badania USG jamy brzusznej , tarczycy, ślinianek, węzłów chłonnych, zmian ogniskowych tkanek miękkich.

Szkolenia i kursy

Od 1999 roku:

związana z Roztoczańską Szkołą Ultrasonografii jako wykładowca i kierownik naukowy licznych kursów z zakresu USG jamy brzusznej.

 

 

Aby zadbać o bezpieczeństwo naszych pacjentek i zminimalizować ryzyko transmisji infekcji COVID-19 wprowadzamy następujące zmiany:
➡️ Po przybyciu do naszej placówki wykonamy pomiar temperatury, wymagamy dezynfekcji rąk oraz wypełnienia ankiety epidemiologicznej
➡️ W sytuacji dodatniego wywiadu po przeprowadzeniu ankiety, pacjentka podlega 14-dniowej kwarantannie i nie może mieć wykonywanych przesiewowych badań ultrasonograficznych. W przypadku stanów nagłych wskazana jest opieka szpitalna w dedykowanym ośrodku
➡️ Ciężarne chorujące na COVID-19 lub z dodatnim testem na SARS-CoV-2 powinny mieć wykonywane badania USG wyłącznie z uzasadnionych wskazań w ośrodkach wielospecjalistycznych dedykowanych do opieki nad pacjentami z infekcją SARS-CoV-2.
➡️ Podczas badań położniczych musimy zminimalizować liczbę procedur wykonywanych głowicą endowaginalną. Przy ocenie długości szyjki macicy wykonujemy badania przezbrzusznie! Chcemy uniknąć tworzenia aerozoli z potencjalnie zakaźnego materiału.
➡️ Omówienie wyniku badania ultrasonograficznego następuje po jego zakończeniu z zachowaniem bezpiecznej odległości.
W trosce o zdrowie naszych ciężarnych pacjentek wprowadzamy dodatkowe środki ochrony:
✔️ Personel ma obowiązek noszenia masek co najmniej chirurgicznej
✔️ Badania wykonywane są w rękawiczkach jednorazowych
✔️ Mycie i dezynfekcja rąk po każdym badaniu
✔️ Czyszczenie i odkażanie aparatu według specjalnych zaleceń producenta
✔️ Głowica i powierzchnia aparatu ma być dezynfekowana po każdej pacjentce.
Zalecenia opracowane na podstawie rekomendacji Sekcji Ultrasonografii Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników z dnia 20.03.2010.