USG tarczycy

badanie USG tarczycy

 

Dlaczego warto sprawdzić stan swojej tarczycy?

 

Podstawowym badaniem obrazowym tarczycy jest badanie ultrasonograficzne. Posiadany przez nas aparat usg pozwalają na bardzo dokładną wizualizację nawet bardzo małych zmian w tarczycy. Obraz usg ocenia jedynie czy uwidoczniona zmiana ogniskowa posiada cechy wskazujące na podwyższone ryzyko nowotworu złośliwego. W takich sytuacjach konieczna jest dalsza diagnostyka.

 

Dzięki USG tarczycy możemy stwierdzić:

 

  • jakiej wielkości jest tarczyca
  • jaki jest miąższ tarczycy
  • czy istnieją w tarczycy obszary, zmiany (ogniska) wyraźnie wyróżniające się od otaczającego miąższu tarczycy(guzki, torbiele, zwapnienia)

 

Na podstawie wyżej wymienionych informacji możemy rozpoznać chorobę Graves-Basedowa, zapalenie autoimmunologiczne tarczycy typu Hashimoto, wole guzkowe czy postawić podejrzenie raka tarczycy.
W przypadku łagodnych chorób tarczycy konieczna jest wizyta u endokrynologa i dalsza diagnostyka tego gruczołu. W przypadku podejrzanych zmian konieczna jest biopsja takiego obszaru i badanie histopatologiczne.

 

Masz pytanie do naszego specjalisty?
Coś Cię zaniepokoiło w związku z Twoim stanem zdrowia?
Chcesz zarezerwować termin wizyty?
Skorzystaj z naszego szybkiego kontaktu lub zadzwoń:

szybki kontakt

tel. kom (+48) 695 490 400
tel/fax (12) 353 72 23
Wyślij

Aby zadbać o bezpieczeństwo naszych pacjentek i zminimalizować ryzyko transmisji infekcji COVID-19 wprowadzamy następujące zmiany:
➡️ Po przybyciu do naszej placówki wykonamy pomiar temperatury, wymagamy dezynfekcji rąk oraz wypełnienia ankiety epidemiologicznej
➡️ W sytuacji dodatniego wywiadu po przeprowadzeniu ankiety, pacjentka podlega 14-dniowej kwarantannie i nie może mieć wykonywanych przesiewowych badań ultrasonograficznych. W przypadku stanów nagłych wskazana jest opieka szpitalna w dedykowanym ośrodku
➡️ Ciężarne chorujące na COVID-19 lub z dodatnim testem na SARS-CoV-2 powinny mieć wykonywane badania USG wyłącznie z uzasadnionych wskazań w ośrodkach wielospecjalistycznych dedykowanych do opieki nad pacjentami z infekcją SARS-CoV-2.
➡️ Podczas badań położniczych musimy zminimalizować liczbę procedur wykonywanych głowicą endowaginalną. Przy ocenie długości szyjki macicy wykonujemy badania przezbrzusznie! Chcemy uniknąć tworzenia aerozoli z potencjalnie zakaźnego materiału.
➡️ Omówienie wyniku badania ultrasonograficznego następuje po jego zakończeniu z zachowaniem bezpiecznej odległości.
W trosce o zdrowie naszych ciężarnych pacjentek wprowadzamy dodatkowe środki ochrony:
✔️ Personel ma obowiązek noszenia masek co najmniej chirurgicznej
✔️ Badania wykonywane są w rękawiczkach jednorazowych
✔️ Mycie i dezynfekcja rąk po każdym badaniu
✔️ Czyszczenie i odkażanie aparatu według specjalnych zaleceń producenta
✔️ Głowica i powierzchnia aparatu ma być dezynfekowana po każdej pacjentce.
Zalecenia opracowane na podstawie rekomendacji Sekcji Ultrasonografii Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników z dnia 20.03.2010.