Diabetologia

konsultacje diabetologiczne

Cukrzyca to choroba metaboliczna powodująca przewlekłą hiperglikemię (podwyższenie poziomu cukru we krwi) oraz zaburzenia przemian cukrów (węglowodanów), tłuszczów (lipidów) i białek. Zaburzenia te spowodowane są wadliwym działaniem insuliny lub jej brakiem. Skutkiem cukrzycy jest upośledzenie funkcjonowania lub uszkodzenie wielu narządów takich jak oczy, nerki, nerwy, serce i naczynia krwionośne.
W stosunku do chorych na cukrzycę stosuje się określenia cukrzycy lub diabetycy, natomiast lekarz diabetolog specjalizuje się w leczeniu chorych na cukrzycę.

 

Cukrzyca typu 1- cukrzyca insulinozależna

Ten rodzaj cukrzycy polega na tym, że tkanki reagują na insulinę, ale jej wydzielanie jest niedostateczne.
W jej leczeniu stosuje się podawanie insuliny choremu. Poza podawaniem insuliny podczas leczenia cukrzycy typu 1, przestrzegać należy odpowiedniej diety i dbać o regularny wysiłek fizyczny. Najczęściej chorują na nią osoby kilkunastoletnie, ale cukrzyca typu 1 obserwowana jest u dzieci i młodzieży oraz osób dorosłych,
które nie ukończyły 30 lat.

 

Do objawów cukrzycy tego typu zaliczyć możemy:

 

 • uczucie silnego pragnienia
 • częstsze oddawanie moczu i jego zwiększona ilość
 • szybka utrata wagi
 • śpiączka

 

W badaniach krwi obserwuje się bardzo wysoki poziom cukru, zauważany również w badanym moczu. Cukrzyca typu 1 stanowi ok. 10% ogółu chorych na cukrzycę.

 

Cukrzyca typu 2- cukrzyca insulinooporna

 

To najczęstsza postać cukrzycy, występuje u ponad 80 % chorych. Polega ona na tym, że organizm jest mniej wrażliwy na insulinę (insulinooporność),a jej wydzielanie jest niewystarczające.
Wzrost zachorowalności jest proporcjonalna do wzrostu wieku. Bardzo duży wpływ na rozwój tego typu schorzenia mają czynniki środowiskowe, np. brak aktywności fizycznej, otyłość brzuszna, starzenie się.
Zwykle na początku choroby nie jest konieczne przyjmowanie insuliny. Zdarza się nawet, że nie trzeba jej stosować ani razu. Cukrzycę typu 2 trudniej rozpoznać, gdyż objawy często przez dłuższy czas nie budzą żadnych podejrzeń chorego.

 

Najpopularniejsze objawy cukrzycy typu 2 to:

 

 • zmęczenie
 • utrata wagi
 • częstsze oddawanie moczu
 • silniejsze pragnienie
 • grzybice
 • świąd sromu
 • zaburzenia widzenia
 • uczucie suchości w ustach

 

Jednak należałoby dodać, że objawy mogą w ogóle nie wystąpić pomimo wysokiego poziomu cukru.

 

Cukrzyca ciężarnych

 

Ten rodzaj cukrzycy jest efektem zmian hormonalnych, jakie zachodzą w organizmie kobiety ciężarnej.
Na cukrzycę tego typu zapadają kobiety, które do tej pory nie chorowały. Cukrzyca to choroba metaboliczna powodująca przewlekłą hiperglikemię (podwyższenie poziomu cukru we krwi).

 

Skąd się bierze cukrzyca ciężarnych?

 

Spowodowana jest ona większym wydzielaniem hormonów, które mają przeciwne działanie niż insulina,
np. estrogen, progesteron czy kortyzol. Bardzo ważne jest wczesne rozpoznanie i zastosowanie prawidłowego leczenia, gdyż glukoza wnika przez łożysko do płodu i może być przyczyną późniejszych powikłań (wady rozwojowe płodu, wewnątrzmaciczne obumarcie płodu, makrosomia płodu powodująca komplikacje okołoporodowe, hipoglikemia u noworodka).

 

 

Więcej o cukrzycy ciążowej.

Chcesz zarezerwować termin wizyty?
Masz pytania do naszego specjalisty odnośnie diabetologii?
Skorzystaj z naszego szybkiego kontaktu lub zadzwoń:

szybki kontakt

tel. kom (+48) 695 490 400
tel/fax (12) 353 72 23
Wyślij

Aby zadbać o bezpieczeństwo naszych pacjentek i zminimalizować ryzyko transmisji infekcji COVID-19 wprowadzamy następujące zmiany:
➡️ Po przybyciu do naszej placówki wykonamy pomiar temperatury, wymagamy dezynfekcji rąk oraz wypełnienia ankiety epidemiologicznej
➡️ W sytuacji dodatniego wywiadu po przeprowadzeniu ankiety, pacjentka podlega 14-dniowej kwarantannie i nie może mieć wykonywanych przesiewowych badań ultrasonograficznych. W przypadku stanów nagłych wskazana jest opieka szpitalna w dedykowanym ośrodku
➡️ Ciężarne chorujące na COVID-19 lub z dodatnim testem na SARS-CoV-2 powinny mieć wykonywane badania USG wyłącznie z uzasadnionych wskazań w ośrodkach wielospecjalistycznych dedykowanych do opieki nad pacjentami z infekcją SARS-CoV-2.
➡️ Podczas badań położniczych musimy zminimalizować liczbę procedur wykonywanych głowicą endowaginalną. Przy ocenie długości szyjki macicy wykonujemy badania przezbrzusznie! Chcemy uniknąć tworzenia aerozoli z potencjalnie zakaźnego materiału.
➡️ Omówienie wyniku badania ultrasonograficznego następuje po jego zakończeniu z zachowaniem bezpiecznej odległości.
W trosce o zdrowie naszych ciężarnych pacjentek wprowadzamy dodatkowe środki ochrony:
✔️ Personel ma obowiązek noszenia masek co najmniej chirurgicznej
✔️ Badania wykonywane są w rękawiczkach jednorazowych
✔️ Mycie i dezynfekcja rąk po każdym badaniu
✔️ Czyszczenie i odkażanie aparatu według specjalnych zaleceń producenta
✔️ Głowica i powierzchnia aparatu ma być dezynfekowana po każdej pacjentce.
Zalecenia opracowane na podstawie rekomendacji Sekcji Ultrasonografii Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników z dnia 20.03.2010.