Endokrynologia

konsultacje endokrynologiczne

Endokrynologia zajmuje się diagnostyką i leczeniem chorób gruczołów wewnętrznego wydzielania takich jak przysadka mózgowa, tarczyca, przytarczyce, nadnercza oraz zaburzeniami poziomu hormonów
czyli substancji wydzielanych przez te gruczoły. Hormony spełniają funkcje regulacyjne dla innych narządów  w naszym organizmie. Dlatego objawy chorobowe związane z dysfunkcją gruczołów dokrewnych są bardzo różne.

 

Najczęściej pacjenci zgłaszają:

 

  • zmęczenie, złe samopoczucie, czasem nadmierną pobudliwość
  • otyłość lub spadek wagi
  • wzmożoną potliwość
  • duszności, ucisk w okolicy szyi
  • wypadanie włosów lub nadmierne owłosienie
  • problemy ze skórą ( suchość , trądzik)

 

Kobiety często mają problemy zdrowotne z pogranicza endokrynologii i ginekologii, dlatego diagnostyka pewnych chorób musi być oparta zarówno o konsultację endokrynologiczną jak i ginekologiczną.
Czasami zdarza, się że pierwszą osobą pytaną o radę jest lekarz dermatolog lub kosmetolog jeśli problemy głównie dotyczą skóry:

 

 

 

Chcesz zarezerwować termin wizyty?
Masz pytania do naszego specjalisty od endokrynologii?
Skorzystaj z naszego szybkiego kontaktu lub zadzwoń:

szybki kontakt

tel. kom (+48) 695 490 400
tel/fax (12) 353 72 23
Wyślij

Aby zadbać o bezpieczeństwo naszych pacjentek i zminimalizować ryzyko transmisji infekcji COVID-19 wprowadzamy następujące zmiany:
➡️ Po przybyciu do naszej placówki wykonamy pomiar temperatury, wymagamy dezynfekcji rąk oraz wypełnienia ankiety epidemiologicznej
➡️ W sytuacji dodatniego wywiadu po przeprowadzeniu ankiety, pacjentka podlega 14-dniowej kwarantannie i nie może mieć wykonywanych przesiewowych badań ultrasonograficznych. W przypadku stanów nagłych wskazana jest opieka szpitalna w dedykowanym ośrodku
➡️ Ciężarne chorujące na COVID-19 lub z dodatnim testem na SARS-CoV-2 powinny mieć wykonywane badania USG wyłącznie z uzasadnionych wskazań w ośrodkach wielospecjalistycznych dedykowanych do opieki nad pacjentami z infekcją SARS-CoV-2.
➡️ Podczas badań położniczych musimy zminimalizować liczbę procedur wykonywanych głowicą endowaginalną. Przy ocenie długości szyjki macicy wykonujemy badania przezbrzusznie! Chcemy uniknąć tworzenia aerozoli z potencjalnie zakaźnego materiału.
➡️ Omówienie wyniku badania ultrasonograficznego następuje po jego zakończeniu z zachowaniem bezpiecznej odległości.
W trosce o zdrowie naszych ciężarnych pacjentek wprowadzamy dodatkowe środki ochrony:
✔️ Personel ma obowiązek noszenia masek co najmniej chirurgicznej
✔️ Badania wykonywane są w rękawiczkach jednorazowych
✔️ Mycie i dezynfekcja rąk po każdym badaniu
✔️ Czyszczenie i odkażanie aparatu według specjalnych zaleceń producenta
✔️ Głowica i powierzchnia aparatu ma być dezynfekowana po każdej pacjentce.
Zalecenia opracowane na podstawie rekomendacji Sekcji Ultrasonografii Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników z dnia 20.03.2010.