Menopauza

menopauza

Menopauza to kolejny etap w życiu kobiety, związany z wygasaniem czynności hormonalnej jajników. Moment wystąpienia menopauzy jest różny dla różnych kobiet.

Dla statystycznej Polki przypada on na wiek 50-51 lat.

 

Co to oznacza?

 

W tym wieku najczęściej pojawia się krwawienie miesiączkowe po raz ostatni.

 

Kiedy rozpoznajemy menopauzę?

 

Jeśli upłynie rok od ostatniej miesiączki to możemy powiedzieć, że kobieta jest w okresie menopauzy.

 

Wystąpienie menopauzy jest poprzedzone okresem o zróżnicowanej długości- zwanym okołomenopauzalnym. Może on poprzedzać menopauzę nawet o 10 lat.

Okres okołomenopauzalny wiąże się z:

 

  • zaburzeniami miesiączkowania
  • nasileniem objawów napięcia przedmiesiączkowego
  • zaburzeniami nastroju
  • zaburzeniami snu z charakterystyczną nadmierną potliwością
  • uderzeniami gorąca
  • suchością w pochwie manifestującą się pieczeniem
  • wrażeniem ciągłej infekcji w pochwie
  • problemem z utrzymywaniem moczu

 

Nie znaczy to, że wszystkie te objawy muszą wystąpić, część z nich pojawi się dopiero w menopauzie.

 

Jak możemy Ci pomóc?

 

Jeśli objawy zgłaszane są jednoznacznie z przyczyn hormonalnych -po przeprowadzonej diagnostyce proponujemy leczenie. Jest ono omawiane z pacjentką i w zależności od jej decyzji może to być leczenie hormonalne lub leczenie fitoestrogenami występującymi w preparatach na bazie soi. Jeśli pacjentka nie życzy sobie takiego leczenia, informujemy o profilaktyce osteoporozy, konieczności suplementacji wapnia
i witaminy D3.

Czy warto leczyć objawy menopauzy?

Na to pytanie pacjentka sama musi znaleźć odpowiedź. Fakty medyczne wskazują na korzyści w postaci profilaktyki osteoporozy. Estrogeny dostarczane w terapii, zdecydowanie redukują nieprzyjemne objawy związane z menopauzą, poprawiają skórę, trofikę śluzówek, zwłaszcza pochwy i cewki moczowej. Stosowanie terapii hormonalnej do 5 lat nie wpływa istotnie na zwiększenie ryzyka raka piersi – pod warunkiem, że nie ma innych czynników ryzyka. Wydaje się więc, że korzyść z leczenia przewyższa ryzyko.

 

Kobiety które pracują, są aktywne społecznie powinny rozważyć możliwość leczenia, które zdecydowanie poprawi im komfort życia. Oczywiście w trakcie leczenia muszą się poddawać regularnym badaniom profilaktycznym.

 

Może więc warto zaryzykować i nie bać się hormonów „jak ognia” w zamian za dobre samopoczucie. Leczenie hormonalne w okresie około menopauzalnym to jednak nie wszystko.
Musimy pamiętać, że nie tylko zaczyna nam brakować hormonów płciowych. Może również pojawić się problem z tarczycą, nietolerancją glukozy. Powinnyśmy zmienić styl życia, zwracać uwagę na spożywane produkty i zwiększyć aktywność fizyczną.

 

Chcesz zarezerwować termin wizyty?
Masz pytanie do naszego specjalisty odnośnie menopauzy?
Skorzystaj z naszego szybkiego kontaktu lub zadzwoń:

szybki kontakt

tel. kom (+48) 695 490 400
tel/fax (12) 353 72 23
Wyślij